S expedičním jídlem od nás v pohoří Kačkar

Cestovatele Michala Štěpánka z Valmezu jsme vybavili dehydrovanou stravou Lyofood, Travellunch a Summit to Eat na jeho třítýdenní putování po pohoří Kačkar v Turecku. Jeho postřehy k lyofilizované stravě si můžete přečíst níže.

Chodíte často do hor a nechce se vám vláčet s konzervami a dalším množstvím surovin, které zaberou v batohu hromadu místa a navíc se nelidsky „pronesou“ na vašich zádech? Nemáte v lásce emulgátory a další ingredience, které zatěžují váš organismus a navíc tělu nepřináší po fyzickém výkonu žádnou přidanou hodnotu? Pak je tento článek určen právě vám.

Cílem této recenze však není hodnotit chuť, výživovou složku, či nepřeberné množství různorodých pokrmů. Veškeré informace týkající se jednotlivých expedičních pokrmů jsou navíc snadno dohledatelné ve veřejném prostoru. Každému z nás ostatně chutná něco jiného a tak by bylo rozebírání ve stylu chutná/nechutná doslova bojem s větrnými mlýny.
Během 3 týdenního putování po tureckých horách se mnou dehydrovaná strava „proputovala“ oblasti Kaçkar Dağları, Süphan Dağı, Nemrut Dağı, Çadır Dağı. Měl jsem tak možnost vyzkoušet hned tři přední značky (Travellunch, Summit to Eat, Lyofood) a ověřit si ve vysokohorských podmínkách jejich praktičnost, což je stránka na kterou bych se rád v několika bodech zaměřil.

!!! Kompletní nabídka expedičního jídla na cesty ZDE !!!

Skladnost a hmotnost

Je důležitým aspektem při cestování s „plnou polní.“ V tomto ohledu je dehydrovaná strava ideálním společníkem.

Rychlost a jednoduchost

Stačí jen během páru minut ohřát v rendlíku vodu, stravu přímo v pytlíku zalít, nechat chvíli „odpočinout“ a je hotovo. Bez zbytečného špinění nádobí.

Množství vody

Bez odměrky je dosti těžké odhadnout přesné množství vody. Proto raději doporučuju nejprve zalít méně, v případě potřeby se dá voda vždy dodatečně dolít.
Při opačném postupu si z jídla „vyrobíte“ rovnou polévku.

Uzavíratelnost sáčku

V tomto ohledu nejvíce oceňuji Summit to Eat. Krom praktického gelového uzavírání pytlíku obsahuje vnitřní stěna sáčku i rysku, která značí do jaké míry má být pokrm zalit vodou. Lyofood je uzavíráním opatřen také, chybí mu však zmiňovaná ryska. Travellunch pak postrádá jak uzavírání, tak i rysku. Není to však nic limitujícího, vrchní část pytlíku jsem vždy sroloval a „přiklopil“ kamenem, který suploval uzavírání.

Důkladné promíchání

Doporučuju tuto fázi nijak neuspěchat a pořádně pokrm promíchat, zejména pak v rozích samotného pytlíku, které jsou hůře dostupnout oblastí.

Porce

Pokud jste stejnými jedlíky jako já, rovnou doporučuju objednat si dvojitou porci :-)

Pestrá paleta

Vybere si každý. Ať už jste vegetariáni, nebo naopak „masorádi“, milovníci těstovin, nebo různých dezertů :-)

Text: Michal Štěpánek - Stepynacestach.cz - fb.com/stepynacestach
Foto: Jan Hrežík - fb.com/janhrezik

turecko_01

turecko_02

turecko_03

turecko_04

turecko_05

turecko_06

turecko_07