Test lihového vařiče Esbit

Ty si chceš vzít lihový vařič? Už jsi na tom někdy vařil? Tak přesně tyto slova slyším úplně vždycky když někam jedeme resp. letíme letadlem a já zvažuju vzít si jako jediného pomocníka na vaření - lihový vařič Esbit. Osobně si myslím, že právě tito skeptici nemají o liháči ani ponětí. Rok se s rokem sešel a já jsem vyfotil pár fotek, které nejen že lihový vařič představí, ale zároveň doporučí k nenáročným trekům, výletů či výpravám.

Zmiňovat se o tom, že nespornou výhodou lihového vařiče je nízká hmotnost a malý objem při sbalení je asi zbytečné. Další obrovskou výhodou lihových vařiču a jejich tuhého paliva je přeprava letadlem. Benzín (petrolej) ani plynovou kartuši vozit nelze. Navíc "benzíňáky" jsou těžké, objemné, srmdí a jsou náchylné k poruchám - palivo nesplynuje, ucpe se trycka, pokazí se pumpa, ... Plynové vařiče vás nutí obstarávat si plynovou kartuši na místě, což může být v některých lokalitách značný problém. Proč tedy nezvolit lihový vařič? Zvlášť když nás může uklidnit fakt, že je dodnes na světě využívá spousta armád.

Cílem dnešního testu bylo ohřát si vodu na dehydrovanou stravu MX3, která tvoří plnohodnotné hlavní jídlo, případně si uvařit čaj. Na sáčku píšou: "Uvařte 250ml vody a zalejte". Do konvičky jsem tedy nalil 3 dcl.

esbit_01

Vše co budeme k dnešnímu vaření potřebovat. MX3 - dehydrovaná strava, vařič Esbit a tuhý líh (je součástí vařiče) a konvičku nebo jinou nádobu na ohřev vody.

esbit_03

Jedna z největších výhod vařiče. Vejde se do dlaně a hmotnost je zanedbatelná. Balení obsahuje vařič i palivo.

esbit_04

Vařič připravíme, rozložíme a položíme do něj dvě lihové kostky.

esbit_05

Už nám to hoří, mačkám stopky a čekám na překvápko. O tom, že se voda uvaří není pochyb (někteří tvrdí, že voda vařit nebude). Pochybovači to asi opravdu nikdy neviděli hořet.

esbit_06

Dvě kostky jsem určil celkem snadno podle návodu na krabičce.

esbit_07

Dvě kostky dohořely, voda probublává, ale když chci vodu trochu převařit, je potřeba přidat třetí kostku.

esbit_08

Voda bublá již poměrně slušně. Zbytečně ji nenecháme odpařovat a zalejeme si čaj.

esbit_09

3 dcl vody jsme uvařili za 6 minut. 6:45 je doba, kdy již voda silně vřela, tak jak jsem zvyklý z rychlovarky doma v kuchyni.

esbit_10

Čaj se pěkně louhuje a třetí kostka dohořívá. Dehydrované jídlo MX3 jsem nakonec ušetřil. Nikdo neměl chuť :)

esbit_11

Tak toto je vše co potřebujete k uvaření čaje nebo oběda pro jednu osobu. Tři kostky pevného lihu a lihový vařič.

esbit_12

Konvice je proti vaření na plynu trochu okouřená, ale stačí ji otřít suchým papírovým kapesníkem a je zase jako nová.

VÝHODY:
+ nízká hmotnost
+ dobrá skladnost
+ možnost přepravovat letadlem
+ nezapáchá, nekouří
+ bezporuchový

NEVÝHODY:
- nevhodný k většímu vyvařování (delší doba varu)
- pokud vám dojde tuhý líh, máte v zahraničí ještě větší problém než když dojde plyn
- použitelnost jen za určitých klimatických podmínek - v zimě neuvaříte

Tak co na vaření na lihovém vařiči říkáte vy? Můj osobní názor je, že na nenáročné treky, kde neplánujeme žádné vyvařování, topení sněhu, apod. se jedná o naprosto dostačující nástroj. Jeho použití umocňuje fakt, že ho bezproblémů převezete letadlem, nezabere moc místa a jeho hmotnost je zanedbatelná.

Mrkněte na malý lihový vařič Esbit v našem obchodě.